ÚVOD
OMLAZOVACÍ TECHNIKY
TERAPIE
ORDINACE
O MNĚ
CENY
ČLÁNKY
Co zrcadlí Vaše kůže
Suché rty a pohled Čínské medicíny
KONTAKTY

 
Suché a popraskané rty z pohledu Tradiční čínské medicíny


Suché a rozpraskané rty, bolavé a popraskané koutky, desítky vyzkoušených balzámů a mastiček. Také to znáte? Esteticky nevzhledné praskliny, pálení, bolest při otevírání úst, doteku či při jídle. Balzám pomůže, ale pouze na chvíli, pak se potíže opět vrátí. Týká se tento problém i Vás? Co nám radí pro tyto případy Tradiční čínská medicína?
     
Pohled moderní medicíny – podráždění, infekce, nedostatek vitamínů

Dle západního pohledu za zmíněnými problémy v oblasti rtů jsou nejčastěji zodpovědné faktory jako fyzikální či chemické podráždění, bakteriální, virová či kvasinková infekce či nedostatek vitamínů a minerálů.

Fyzikální faktory představují například povětrnostní podmínky jako prudké sluneční záření, vítr či chlad, dále rovnátka, zubní náhrady či jiné mechanické poranění způsobené například okusováním rtů.

Chemické podráždění je způsobeno většinou slinami či nevhodnými kosmetickými prostředky, zejména balzámy na rty a zubními pastami či ústními vodami. Terapie dle vyvolávající příčiny spočívá zejména v potírání rtů masťovými základy, v zevním, případně i vnitřním užívání kortikoidů, antibiotik, antivirotik či antimykotik, obklady z borové vody, potírání genciánkou či jodovou tinkturou, supplementaci vitamínů kupiny B, železa, zinku a kyseliny listové, vyvarování se dráždivých kosmetických přípravků (zubní pasty s pěnivými činidly či s fluorem a jinými dráždivými látkami). V lékárnách a prodejnách s přírodní kosmetikou je k dostání rovněž řada volně prodejných přípravků např. s konopným olejem, propolisem, výtažkem z placenty či tea tree olejem. Nutno podotknout, že problémy rtů mohou ukazovat i závažnější zdravotní problém a není radno nechávat je bez povšimnutí.
     
Příčiny dle čínské medicíny – oslabená Slezina či Žaludek

Pro toho, kdo nečetl úvodní článek jen přípomeňme, že hovoříme o orgánech v terminologii čínské medicíny, což nemusí korespondovat s terminologií západní. Kromě lokálního podráždění nám nabízí Tradiční čínská medicína i další pohled. Dle čínské medicíny jsou smyslovým vývodem Sleziny ústa a její stav se manifestuje na kondici rtů. Popraskané rty jsou tedy pouze důsledkem, respektive jedním z důsledků vnitřní nerovnováhy. Aby byl efekt léčby dlouhodobý, příčinu je mnohdy třeba řešit na hlubší úrovni, samotné mazání balzámy a mastičkami zpravidla nestačí, jelikož ošetřují pouze následek, příčinu nikoliv.

Slezina je citlivá na vlhko a zdravotní neduhy s ní spojené se typicky zhoršují ve vlhkém prostředí či s příchodem vlhkého počasí. Nezřídka se v tomto případě bolavé praskliny na rtech objeví s příchodem podzimu a na pár měsíců dají pokoj až na přelomu jara a léta.

Kromě rtů se nerovnováha Sleziny projevuje řadou dalších potíží jako například častá, řidší stolice či průjmy, nadýmání, nevolnost, únava po jídle, nechutenství, svalové problémy, bolesti a otoky dolních končetin, varixy, gynekologické výtoky, zvýšené, zapáchající pocení či pocit tíhy v hlavě.
     
Slezinu podporuje pravidelnost, teplá strava, pohyb a psychická pohoda

Značně zatěžující je pro Slezinu nepravidelný životní styl, nedostatek pohybu zejména ve spojení se sedavým zaměstnáním, přehlcená mysl, spěch při jídle, nevhodná strava jako příliš mastná či smažená jídla, ostré a příliš kořeněné pokrmy, sladkosti, mléčné produkty, jídla chladné povahy (syrové ovoce a zelenina, potraviny z chladničky, a to zejména v chladném ročním období), instantní pokrmy, strava z fast foodů, alkohol. Slezinu tedy podpoříte zavedením určitého řádu a pravidelných rituálů v životě, pravidelným pohybem, duševní hygienou a pravidelnou, tepelně upravenou, poctivou stravou, zejména vařenou či dušenou a ideálně ranními teplými snídaněmi. S ohledem na současný uspěchaný a stresový životní styl, četnost sedavých zaměstnání, obrovské množství informací valící se ze všech stran, neustále zaměstnávajících naši mysl, jsou tak na Slezinu kladeny obrovské nároky a její oslabení je tedy velmi častým problémem.
     
Žaludku nedělá dobře strava horké povahy či konzumace jídla pozdě večer

Dráha Žaludku v části svého průběhu obkružuje ústa a některé její problémy se rovněž projevují i na kondici rtů. Tak jako Slezina patří Žaludek k elementu země a spolu zajišťují příjem, přeměnu a transport živin. Suché rty mohou poukazovat na nedostatek jinové složky Žaludku, stav, který může přerůstat až v horko žaludku. Dalšími projevy jsou sucho v ústech, žaludeční dyskomfort s pálením, škytavka, zácpa, v případě horka pálení žáhy, kyselá regugritace, zvracení, žíznivost s upřednostňováním chladných nápojů, „vlčí hlad“, nateklé a krvácivé dásně či zápach z úst. Příčinou tohoto stavu bývá například jídlo konzumované pozdě večer, nevhodná strava horké povahy (např. ostrá, smažená, grilovaná jídla), vedlejší účinky některých léků či se může horko přenášet z dráhy jater, kde jej způsobují zejména nepřiměřené emoční stavy, především deprese, hněv, frustrace či potlačený vztek.
Často se nerovnováha Žaludku a Sleziny vyskytuje současně, přičemž je pak omezená přeměna a transport živin, což vede k dalším problémům.

     
Slezinu a Žaludek podpoří slzovka

V rámci terapie je důležité eliminovat dráždivé faktory jako pití alkoholu, kouření cigaret a konzumování ostré a kořeněné stravy, používání dráždivých prostředků ústní hygieny (pěnivé pasty, pasty s fluorem..). Je třeba zamezit nadměrnému okusování či olizování rtů. Kromě režimových opatření uvedených v článku a úpravy stravy řeší čínská medicína tyto chorobné stavy rtů zevním potíráním bylinnými oleji, užíváním bylinných směsí, které vám obvykle sestaví terapeut na míru a akupunkturou. Doma můžete popíjet odvar ze slzovky, která pomáhá podpořit Sezinu i Žaludek a odstraňuje z těla nadměrnou vlhkost. Slzovku si rovněž můžete přidávat i do kaší, polévek a dalších pokrmů.
     
© 2018 Černý kosatec
     
     
     
     
     
     
     


© 2017 Černý kosatec